Genel Sağlık

Bu beslenme yanılgılarına sakın düşmeyin!

.

.jpg

Havaların çok sıcak olması sizi iştahsızlığa ya da halsizliğe itiyor olabilir. Fakat sıhhatiniz için bazı şeyleri zorlamalısınız. Özellikle yaz aylarında artan bu beslenme kusurlarını ve çözümlerini Nil Şain Gürhan açıklıyor.

30531.jpg

Kusur 1: Sabah uyandığımda canım hiçbir şey yemek istemiyor.

Sabah iştahsızlıkları yazın daha sık görülür. En sık tesadüfülen nedenleri, havanın sıcaklığı, gece atıştırmaları ve partilerde alkolün dozunu kaçırmış olabilir.

Çözüm 1: Neden fark etmez, kahvaltı yapmalısınız.

Neden her ne olursa olsun hafifte olsa kahvaltı yapmalısınız. Gece boyu düşen kan şekerini yükseltmenin, güne devingen başlamanın ve metabolizmanızı çalıştırmanın tek yolu budur.

Bunların ağır geleceğini düşünüyorsanız süt veya yoğurtla karıştırılmış yulaf ezmesini sınayabilir veya süt ile beraber taze meyve tüketebilirsiniz.

21295.jpg

Kusur 2: Öğlenleri hava çok sıcak, canım bir şey yemek istemiyor.

Yaz sıcaklarının iştahı kestiği bir hakikat. Bunun yanı gizeme güneşin bütünde tepede olduğu zamanda yemek yemek daha zorlayıcı olabiliyor. Fakat öğün sıçramak yapabileceğiniz en büyük beslenme yanılgılarından biri.

Çözüm 2: Hafif bir öğle yemeği harcamayı deneyin.

Şayet sıcaklar sebebi ile iştahınız kapanıyorsa öğlen saatlerinde hafif besinleri seçim edebilirsiniz. Izgara et, salata, ayran ve bir-iki dilim bütün buğday veya bütün çavdar ekmeği sağlıklı ve lezzetli bir menüdür. Şayet sıcaklar sebebi ile et yemek güç geliyor ise peynir tabağı, zeytinyağlı sebze yemekleri, salata, ayran ve bir-iki dilim bütün buğday veya bütün çavdar ekmeği tüketebilirsiniz.

25891.jpg

Kusur 3: Tam gün hiçbir şey yemedim, gece oldu sildim süpürdüm.

Bu hataya neden olan etkenler gün süresince yapmış olduğunuz öbür beslenme hatalarıdır.

En ideal öğün kumpası üç ana üç ara öğün biçimindedir. Öğünleriniz arasında iki-üç saat olmasına ve gün içerisinde dört saatten uzun aç kalmamaya dikkat ederseniz akşam yemeklerinde iştahınıza yenik düşmezsiniz.

29533.jpg

Kusur 4: Hava çok sıcaktı, yemek yapmaya erindim bende kızartma yaptım.

Yaz mevsiminde fazla sıcakların ortaya çıkması ile beraber şahıslar öğlenleri hareket etmeye zorlanabilir. Bunun neticeyi süratli pişen sağlıksız yemekler olabilir.

Çözüm 4: Kızartmanın bir seçenek olmadığını unutmayın.

Kızartılmış yiyecekler hem yağ sürüklediklerinden dolayı yüksek kalorilidirler hem de yanmış yağ kapsadıklarından dolayı sağlıksızdırlar. Bu sebeple netlikle sağlıklı beslenmenin bir seçeneği değildirler. Süratli ve kolay pişen bir akşam yemeği istiyorsanız ızgara etlerinizi pişirirken, buğuda da sebzelerinizi pişirin.

Bu biçimde davranan bir birey vücuduna yeteri kadar akışkan aldığını düşünse de hakikatinde vücudunu susuz bırakıyor demektir.

Çözüm 5: Hiçbir meşrubat suyun yerini doldurmaz.

Gün süresince ne kapsasanız için hiçbir meşrubat suyun yerini yakalamaz. Asitli ve kafeinli meşrubatlar ise vücudunuzda bulunan su rezervine hasar verir. Bu sebeple sıcaklardan sıkıldığınızda su içmelisiniz. Su içmeyi hoşlanmıyorsanız içine buz katmayı veya bir-iki damla limon suyu ilave etmeyi seçim edebilirsiniz.

30056.jpg

Kusur 6: Bir bardakta duramıyorum.

Cümbüşlü yaz partilerine katılmayı hoşlananların yaz mevsimi müddetince yineledikleri beslenme kusurudur. Bardakların biri gidip yenisi kazançken kaybettiklerini fark etmiyor olabilirsiniz bu biçimde devam ederseniz kazandığınız sağlık meselelerini fark faktörüz uzun zaman almayacaktır.

Çözüm 6: Hududunuzu öğrenin.

Fazla harcanan içki kısa ve uzun yarıyılda sıhhati negatif tesirler ve bir hayli kronik hastalığa davetiye çıkarır.

Günlük maksimum içki tüketim ölçüyü bayanlar için bir birim erkekler için iki birimdir. Bir birim içki, bir-iki şişe bira, bir-iki bardak şarap ve bir duble yüksek içkili meşrubata eşdeğerdir.

16799.jpg

Kusur 7: Tam gün yalnızca dondurma tüketiyorum.

Yaz ayının en cümbüşlü tatlısı olan dondurmanın karşısında durmak güç. Üzerine bir de sıcak havalar ilave edilince yemek yemek yerine dondurma yemeyi seçim ediyor olabilirsiniz. Fakat tam gün dondurma yemenin de sağlıksız olduğunu unutmayın.

Çözüm 7: Dondurmanın bir neşe tatlısı olduğunu unutmayın.

Yaz mevsiminde dondurma yemek en natürel hakkınız fakat tam bir yaz yalnızca dondurma yiyerek sağlıklı beslenmeniz muhtemel değil. Yaz sıcaklarının takribî dört ay sürdüğü düşünülürse bu uzun vakitte yalnızca dondurma yemeniz kimi gıda beceriksizliklerine yol açabilir. Basmakalıp beslenme kumpasınız içerisinde günde bir-iki top taze sütten yapılmış dondurma harcamanızda ise bir mahsur yok.

Fakat uzun müddet et yememek kimi gıda beceriksizliklerine yol açabilir.

Çözüm 8: Farklı menüler yaratın.

Demir mineralinin en zengin kaynağı et mahsulleridir. Bunun dışında B12 vitamini yalnızca hayvansal kaynaklı yiyeceklerde bulunur. Şayet sıcak sebebiyle et yemek istemiyorsanız çorbalarınıza ve sebze yemeklerinize et ilave etmeyi deneyin. Öğlen sıcaklarında et harcamak daha güç olabilir, et tüketiminizi akşam yemeğine kaydırmayı sınayabilirsiniz. Deniz kenarında ızgara balık kadar hoş bir yemek olamaz, gün süresince et harcayamıyorsanız akşam ızgara balık harcamayı deneyin.

25308.jpg
.