Breyin ağrıları neden olur ayakkabı tercihlerine dikkat!
Sağlık Yazıları

Breyin ağrıları neden olur ayakkabı tercihlerine dikkat!

Breyin ağrıları neden olur? Soğuk havalarda yalnızca üst solunum yolları değil bel be breyin ağrılarına da dikkat! Ayakkabı tercihleri tetikliyor!

MASA BAŞINDA ÇALIŞANLAR DİKKAT!

Uzun müddet aynı pozisyonda hareketsiz kalmak da adalelerde gerginliğe yol açıyor. Bu sebeple çalışırken, misalin saatte bir, en azından yürüme molalarıyla veya basit esneme egzersizleriyle adalelerdeki gerginliği hafifletebilirsiniz. Tüm gün masa başında çalışıyorsanız oturduğunuz koltuğun belinizdeki meyille geçimli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Telefon, kalem veya kumpaslı olarak sık kullandığınız bir vasıta masada sizden oldukça uzaktaysa ve her keresinde uzanmak zorunda kalıyorsanız, bu taşıtı daha kolay ulaşılabilir bir mesafeye getirin.

Eğer yakınınızda bulunduramayacak kadar büyük ya da ağır bir vasıta ise ayağa kalkıp alabileceğiniz bir mesafeye yerleştirin ki ani dönüşler neticesinde belinizde zarar oluşmasın. Monitörün seviyesinin de sandalyenizden vasati bir kol uzaklığında, ekranın en üst kısmının da göz seviyenizin hemen altında olmasına da dikkat edin.

boyun-ve-bel-agrisi-neden-olur-CQ77.jpg

Havaların soğumasıyla beraber bizleri sıkıntılı eden rahatsızlıkların başında üst solunum yolu enfeksiyonları geliyor.

Gülşah Öztürk kış aylarında bel, breyin ve sırt ağrılarından korunma usullerini elmaelma.com okurlarına anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

Bu gerilmenin omurgadan çıkan asap neticesinde de ağrı büyüyor. Ayrıca eklemlerde ödem varsa ısıda düşme olduğunda bu ödem artabiliyor ve bunun neticesinde ağrıya neden olabiliyor. İsveç ’te yapılan ve takribî 135 bin erkek emekçiyi içeren büyük bir çalışmada, gün içerisinde soğuk havada çalışan gruplar araştırılmış. Tahlilciler sarih havada çalışanlarda, günün çoğunu iç mekanda geçiren çalışanlara göre bel ve breyin ağrılarının daha sık görüldüğünü tespit etmişler.

boyun-ve-bel-agrisi-neden-olur-2KQh.jpg

AYAKKABI VE BOT TERCİHLERİ OMURGAYI ETKİLİYOR!

Travmatik bir düşüş sonrası bel fıtığı, omurgada kırık, adalelerde ve tendonlarda gücenme ile yırtık gibi meseleler oluşabiliyor. Bu cins problemler de soğuk havalarda ağrının şiddetlenmesine neden olabiliyor.

Özellikle breyin ve bel etrafınız doğrudan soğuğa maruz kalmayacak biçimde giyinin. Soğuk havalarda atkı kullanmayı ilgisizlik etmeyin. Belinizi sarihte bırakan kısa kazak ve gömleklerden de kaçının.

boyun-ve-bel-agrisi-neden-olur-ifgD.jpg

TERLEDİKTEN SONRA DIŞARI ÇIKARKEN İKİ KERE DÜŞÜNÜN!

Beden ısınızda ani düşüşe yol açabilecek tavırlardan kaçının, misalin terledikten sonra hemen dışarıya çıkmayın. Soğuk havalarda kollarımıza ve bacaklarımıza giden kan oranı eksilerek, bedenimizde bulunan kanın çoğu hayati uzuvlarımıza; beyin, kalp, akciğer ve bağırsaklarımıza gider. Omurgayı destekleyen yapılarda mevcut kan dağılımı eksildiği için ekstra bir gerginlik oluşuyor. Bunun neticesinde adalelerde kramp gelişebiliyor ve bu da yeniden sırt bel ya da breyin ağrıdene neden olabiliyor.

boyun-ve-bel-agrisi-neden-olur-l4xx.jpg

SPOR VE EGZERSİZ YAPMAYI İLGİSİZLİK ETMEYİN!

Soğuk havalarda ağrı yaradılışını önlemenin bir yolu da, kumpaslı egzersiz yapmak.

Ayrıca spor ve egzersiz sayesinde bedenin esneme yetisinin çoğaldığını ve bu sayede mümkün minik travmalardan etkilenme tehlikesinin eksildiğini belirterek, “Dolayısıyla kış aylarında da yüzme, yürüyüş ve kapalı alanlarda yapılan egzersizleri aksatmamak çok ehemmiyetli” diyor.

boyun-ve-bel-agrisi-neden-olur-6DR5.jpg
.