Böbrek taşına ne iyi kazanç? Yaz aylarında çoğalış gösteriyor!
Sağlık Yazıları

Böbrek taşına ne iyi kazanç? Yaz aylarında çoğalış gösteriyor!

Sağlık meseleleri arasında yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan bir de böbrek taşıdır. Yapılan çalışmalara göre yaz aylarında idrarda çözünemeyen maddeler böbrek taşı meselesine zemin hazırlıyor. Yaz aylarında özellikle dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Acıbadem Kozyatağı Sağlık Kurumu Bevliye Uzmanı Dr. Murat Tuğrul Eren böbrek taşına alınabilecek 7 tesirli usulü sıraladı.

Bol Bol Su İçin!

Günde en az 2 litre akışkan harcayın. Akışkan tüketiminin su ağırlıklı olması en ideali. Kahve ve çay gibi mahsullerin fazla tüketimi okzalat denilen taşların büyük kısmında bulunan bir maddenin ölçüsünü artırarak taş yaradılışını tetikleyebiliyor. Gazlı ve kolalı meşrubatların da taş yaradılışını artırdığına dair bir hayli yayın bulunuyor.

Taze Limon Harcayın!

Taze limon veya suyu, kapsadığı sitrat sebebiyle taş oluşunu eksiltiyor. Sitrat, natürel olarak da idrarımızda bulunan bir madde ve taş yaradılışını önlüyor. Dolayısıyla, limon harcamak taş hastalığı için çok bereketli. Limonu salataya, çorbaya da sıkarak harcamaya özen gösterin.

Tuz Kullanımlarını Eksiltin!

Tuz, böbrek taşlarınınbüyük çoğunluğunda bulunan kalsiyumun böbreklerden atılımını artırarak taş yaradılışını basitleştiriyor. Fazla tuz harcamaktan kaçının. Yemeklerinize hatta ayranınıza tuz ilave etmeyin. Muhtemel olduğunca az tuz harcayarak tansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi değişik hastalıklardan da korunabilirsiniz.

Egzersizi Alışkanlık Haline Getirin!

Hareketsizliğin hastalıklara davetiye çıkardığı yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya konuluyor. Sıhhate genel yararlarının yanı gizeme böbrek taşından korunmak için de kumpaslı egzersiz yapmak gerekiyor. Egzersizin ve ideal kiloda olmanın taş hastalığını eksilttiğine dair bir hayli yayın bulunuyor. Özellikle sıcak yaz aylarında hareket isteği eksilebildiğinden gün içerisinde kesinlikle hareket etmeye; her gün en az 45 dakika kumpaslı ve tempolu yürümeye özen gösterin.

Sebze Tüktimini Alışkanlık Haline Getirin!

Hayvansal proteinin bol olduğu bir perhiz, taş hastalığını artırıyor. Bu sebeple sebzeden ve liften bol, proteinden fukara bir perhiz uygulayıp, sindiriminizi de gevşeterek böbrek taşından korunabilirsiniz.

Meyve Porsiyonlarını Mübalağa Etmeyin!

Yazın meyveler ve soğuk meşrubatlar çok çekici olabiliyor. Üstelik karpuz, kavun gibi meyvelerin neredeyse yüzde 100 ’ü sudan oluşuyor. Ancak, bu meyveler ve onların suları fruktoz kapsıyor ki bu da şeker metabolizmasını bozarak taş yaradılışını artırabiliyor. Bu sebeple meyve tüketiminde fazlaya kaçmayın.

Fast Food Beslenmeye Dikkat! 

Bevliye Uzmanı Dr. Murat Tuğrul Eren “Artan fast-food tüketiminin küresel ısınma ile beraber taş hastalığının tüm dünyada çoğalmasının ana sebeplerinden biri olduğu düşünülmektedir. Fast-foodlarda hem protein hem de karbonhidrat bol olduğundan, taş hastalığı için hasarlı iki gıdayı da beraber almış olursunuz. Bu sebeple muhtemel olduğunca fast-food cinsi yiyeceklerden kaçının” diyor.