Genel Sağlık

Bisikletle form tutuyoruz!

.jpg

Özellikle bacak kaslarınızı güçlendirecek ve sıkılaşmasını sağlayacak bisiklet ile eğlenirken kilo vermeye ne dersiniz?

Pedal çevirerek bir saatte tam 600 kalori yaktığınızı biliyor muydunuz?

26465.jpg

Özellikle bacak kaslarınızı çalıştıran bisiklet, tüm vücudun uyum içinde hareket etmesine olanak tanır. Üstelik düzenli olarak her gün 30 dakika bisiklet kullandığınızda, ayda ortalama 2-3 kilo kaybedersiniz. Pedal çevirmek, bir saatte 600 kalori yakmanızı sağlar.

26469.jpg

Bu spora yeni başlıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bunların başında bisikletin vücudunuzla uyumu ve başlangıç antrenmanları gelir. Elbette şehirlerde bisiklet kullanmak çok kolay değil. En uygun yerler ise sahil şeridi ve ormanlık alanlar.

22240.jpg

Kendinizi amatör olarak düşünüyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, öncelikle düz ve çok uzun olmayan bir parkur seçin. Uygunu 1-3 km olanıdır. Seçeceğiniz parkurun asfalt olması, sürüş keyfinizi arttırır. Haftada birkaç gün toplam 30 dakikayı aşmayacak şekilde çalışmalar, vücudunuzun kısa sürede bisiklet sporuna alışmasını sağlar.

3621.jpg

Kendinize uygun bisikletin büyüklüğünü, yaklaşık olarak boyunuzun üçte biri şeklinde düşünmeniz gerekiyor. Diğer bir deyişle, bisikletin pedal göbeğinin merkezi ile selenin bağlantı borunun birleştiği yer arasındaki mesafenin uzunluğu 45-70 arasında değişiyor. Bu oran ideal bisikletin boyutlarının ne olması gerektiğini gösteriyor.

16154.jpg

Daha verimli bir sürüş için, selenin yükseklik ve ileri geri ayarının yapılması gerekiyor. Doğru sele ayarı için öncelikle selenizin yere paralel durması gerekli çünkü burnunun yukarıda veya aşağıda olması sağlıklı bir kullanış biçimi değil. İkinci aşamada, sele üzerine oturarak, sağ ayak topuğunuzla pedala en kolay ulaşım şeklini belirlemeye çalışmalısınız. En doğru pozisyon ise, dizinizin dik ve gergin olduğu durumdur.

26466.jpg

Bisiklet basit bir spor olarak gözüküyor. Ancak yine de zaman zaman küçük aksilikler yaşanabiliyor. Düşme veya çarpışmalar nedeniyle tadınız kaçabilir. Özellikle kafa travmasına karşı önlem almakta fayda vardır. Kask takmanız, parmakları kesik bir eldiven kullanmanız ve rahat bir kıyafet giymeniz uygun olacaktır.

26467.jpg

Frenlerinizin sağlıklı çalışması önemlidir. Bisiklet kullanırken trafik ve çevre koşulları üzerine yoğunlaşın. Her an dikkatli olun ve konsantrasyonunuzu kaybetmeyin. Gündüz ve gece görünür olun. Kask ve eldiven takın. Taşıt kapıları, kanalizasyon ızgaraları, çakıllı yol ve ıslak zemine dikkat edin.

26468.jpg