Genel Sağlık

Belleğinizi besleyen 5 yiyecek

Belleğe iyi gelen besinler neler?

.jpg

Unutulmuş buluşmalardan, gecikmiş işlerden, unuttuğunuz suratlardan, yığılmış anekdot kağıtlarından usandıysanız size belleğinizi kuvvetlendirmenize destek edecek besinlerden bahsedelim. Perhizinize kesinlikle bu gıdaları ilave edin, zihninizi de hoşluğunuz gibi zamana karşı koruma altına alın.

26529.jpg

Yabanmersini, bol ölçüde kapsadığı polifenol sayesinde beyin hücrelerine saldıran özgür radikallerle savaşabiliyor. Günde üç tepeleme yemek kaşığı, başka bir deyişle takribî 30gram yaban mersini harcamanız yeterlidir.

13271.jpg

Yapılan araştırmalarda, Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin beslenmenin Alzheimer tehlikesini eksilttiği ortaya kondu. Unutkanlığı önlemek için haftada iki gün balık yiyin.

26530.jpg

Günde üç adet ceviz yemek, yaşlılığınız için yapacağınız en büyük yatırımlardandır. Ceviz de bir Omega 3 kaynağıdır.

24331.jpg

Yoğun iş temposu, ağır çalışma şartları ve natürel yetiştirilmeyen yiyecekler sebepleriyle özellikle B12 vitamini noksanlığı ortaya çıkıyor. Haftada üç defa kırmızı et, günlük süt, yoğurt peynir ve yumurta tüketimi bedene yeterli B12 vitamini alınmasını sağlıyor.

26531.jpg

Beyin sıhhati açısından temel yapıtaşlarından olan E vitamini bulgur, esmer pirinç, buğday, karabuğday, çavdar, yulaf gibi yiyeceklerde bolca yer alıyor. Kesinlikle perhizinizde yer verin.

9436.jpg