Baş sızısını yaşamınızdan çıkaracak nasihatler!
Sağlık Yazıları

Baş sızısını yaşamınızdan çıkaracak nasihatler!

Cemiyette yüzde 90 ’lara erişen baş sızısı şikayetlerinin yaşam stilimizle de alakası bulunuyor. İşte İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya ’dan baş sızısını yaşamınızdan çıkarmak için yapmanız gerekenler…

Magnezyum
Magnezyum oranı yüksek besinlerin de adaleleri rahatlattığını ve asap mesajımını iyileştirdiğini biliyoruz. Kurubaklagiller, yağlı tohumlar, muz ve yeşil yapraklı sebzelerin de yeteri kadar harcanması hem genel beden sıhhatini iyileştirmekte hem de baş sızısı hücumlarını eksiltmekte verimli. Ancak geçmeyen baş sızılarınız varsa, altında uyuyan başka nedenler olabileceği için hekime görünmek gerekir.

34499_7.jpg

Açlık sezdiğiniz an! Doğru beslenme de en az uyku kadar ehemmiyetli. Şeker hastalığınız, insülin mukavemetiniz veya şeker düşmeleriniz oluyorsa çok uzun açlık müddetleri de baş sızınızı tetikleyebilir. Açlık sezdiğiniz an bedeninize doğru besinlerle yanıt verebilmek ehemmiyetli. Burada da kan şekerini çok süratli yükseltip düşürmeyen besinler seçim edilebilir.

34499_1.jpg

Her gün 30 dakika yürüyelim
İyi metabolizma için her ne kadar doğru beslenme ehemmiyetliyse de aynı zamanda doğru hareket etmek de çok ehemmiyetli. İyi bir uyku için bedenin de yorulması gerekir. Aynı zamanda kalp ritmini hafif süratlendiren egzersizlerin, günde 30-45 dakika arasında yapılmasının bedendeki beyin dahil tüm hücreleri gözettiğini biliyoruz. O sebeple her gün tempolu olarak en az 30 dakika yürümeye özen gösterin.

34499_2.jpg

İçkiyle aranızı açın!
Yüksek ölçüde içki, hem susuzluğu hem de şeker düşmesini tetikler, bununla birlikte beyin damarlarını genişletir ve baş sızısı yaşamanıza neden olur. İçki sonrası bedende su gereksinimi çoğalacağı ve bu da dolaşımı etkileyeceği için iki litre kadar su içmeye özen göstermek gerekir. Şayet çok sık baş sızısı sürüklüyorsanız da içkiyi yaşamınızdan tamamen çıkarmalısınız.

Yüksek ölçü, bedene çok su kaybettirir; bu da dolaşım yetmezliği ve uykusuzluk yaparak, baş sızısının şiddetlenmesine yol açar. Aralıksız yüksek ölçüde kahve içmek ve aniden kesmek de yoksunluk gidişatı sebebiyle baş sızısını şiddetlendirir.

34499_4.jpg

Sofralarınızdan tuzluğu kaldırın!
Günlük tuz alımını eksiltmek koşul. Salamura, tuzlu peynir, bisküvi, şarküteri mahsulü, konserve ve çerez gibi saklı tuzu yüksek gıdalardan uzak durun.

34499_5.jpg

Yoğurt suyu!
B grubu doğrultusundan zengin vitaminlerden beslenmek de baş sızısı hücumlarını azaltabiliyor. Özellikle B2 vitamini Riboflavin ’in bu mevzuda daha tesirli olduğu biliniyor. Yoğurt suyu B2 vitamini açısından çok zengin. Bununla birlikte et, süt mahsulleri, yumurta ve yeşil yaprakları sebzeleri de sofralardan yetersiz etmemekte fayda var.

34499_6.jpg
.