Baş Ağrısını Hafife Almayın !
Nörolojik Sorunlar

Baş Ağrısını Hafife Almayın !

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Doç. Dr. Aslan Tekataş, baş ağrısı ile alakalı rehabilitasyonun en ehemmiyetli düzeyinin şahsın sosyal yaşamındaki bir ekip farklılıklara gitmesi olduğunu söyledi.

Tekataş, “Bir baş ağrısı ayda 2’den fazla ise ve şiddetli bir baş ağrısı ise bunun rehabilitasyon edilmesi gerekiyor” dedi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği buluşma salonunda hakikatleştirilen ‘Baş Ağrıları’ mevzulu basın buluşmasında konuşan Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Doç. Dr. Aslan Tekataş, bugün için bilenen 300 çeşit baş ağrısı çeşidinin olduğunu belirtti. Tekataş, baş ağrısı olaylarında şahısların şuursuz ilaç kullanımının yanlış olduğunu dile getirerek, ‘”Benim baş ağrımı x bir ilaç kesiyor’ demek yanlış bir şey. Bir baş ağrısı ayda 2’den fazla ise ve şiddetli bir baş ağrısı ise bunun rehabilitasyon edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BAŞ AĞRISI İÇİN KESİNLİKLE HEKİME MÜRACAAT ETİN”

Bir baş ağrısının günler içerisinde, haftalar içerisinde veya aylar içerisinde giderek şiddetlendiği veya hiç geçmediği takdirde şahısların kesinlikle hekim takviyesine müracaat etmesi gerektiğini vurgulayan Nörolog Tekataş, “Gün içerisinde hiç düzelmesi olmuyorsa bu şahıs kesinlikle bir takviye almak zorunda. Bireyini şikayetleri, aksırmakla, hapşırmakla, öksürmekle, cinsel ilişkiyle veya efor ile ortaya çıkıyorsa yeniden bu vaziyette bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekiyor. Baş ağrıdene başka gidişatlar tesir ediyorsa mesela yüksek ateş, şuur gidişatında farklılıklar, kafa karmaşıklığı gibi gidişatlar oluyorsa bir menenjit, beynin cerahati veya çeperlerin cerahati gibi gidişatlar neticesinde yeniden hekime müracaat etmesi gerekiyor” biçiminde konuştu.

10 YAŞ ALTI VE 50 YAŞ ÜZERİNDE BULUNANLAR DİKKAT!

Tekataş, baş ağrısının genel bir başlama yaşı olduğunu 10 yaş altı ve 50 yaş üzerindeki baş ağrılarının ciddi neticeleri olabileceğine değinerek, “Bir başka ehemmiyetli mevzu ise baş ağrısının başlama yaşı. Baş ağrısının genel bir yaşı vardır. Genellikle kadınlarda çok sık gözükür ve faize çağının hastalığıdır. Bu çağların dışındaki baş ağrıların dışında kesinlikle yeniden bir sağlık kuruluşuna müracaat etilmesi gerekiyor. Mesela 10 yaş altında ve 50 yaş üzerinde ki baş ağrılarında kesinlikle alakalı daldan bir hekimle görüşülmesi gerekiyor” diye konuştu.

MİGREN BAŞ AĞRISI 4 İLA 72 SAATARARINDA SÜRER”

Migren baş ağrısının değişik baş ağrısı çeşitlerinden ehemmiyetli olduğunu, ayırt edilmesi ve rehabilitasyon edilmesi gerektiğini belirten Tekataş, “Altını çizmemiz gereken bir değişik ehemmiyetli mevzu migren baş ağrısının değişik baş ağrılarından ayırt edilmesi. Zira çok sık tesadüftüğümüz bir şey. Değişik baş ağrıları genellikle tek taraflı baş ağrılarıdır, migren baş ağrıları ise genellikle zonklama şahsiyetinde, kalp atar gibi bir baş ağrıdene sahiptir. Onun dışında şiddeti hafif veya orta şiddetlidir. Genellikle bulantı veya kusma ikisi birlikte olabilir, tek başına birisi de olabilir ve baş ağrıdene eşlik eder. Migren baş ağrıları saldırılar halinde kazanç. Belli bir süresi vardır. Vasati 4 ila 72 saat arasında sürer” dedi.

“BAŞ AĞRISIYLA ÇABADA EN EHEMMİYETLİ ADIM GÜNLÜK YAŞAM BİÇİMİNİ DEĞİŞTİRMEK” Tekataş, baş ağrıdene sahip olan şahısların rehabilitasyon sürecinde atabilecekleri ilk ve ön ehemmiyetli adımın günlük yaşam stillerini değiştirmek olabileceğini belirterek, “Baş ağrıdene sahip olan şahısların yaşam biçimlerini değiştirirlerse baş ağrılarından kurtulma bahtları var. Mesela, bir gerilim tipi baş ağrısı stres; kasvetle ortaya çıkıyor. Şahıslar o civarlardan kendilerini uzak yakalayabiliyorlarsa, baş ağrılarından kurtulabilirler. Mesela, baş ağrıdene sahip olan şahıslar, mevsimler geçişlerde kendilerine dikkat edebilirlerse baş ağrısından kurtulabilirler. Mesela, lodoslu havalarda dışarı çıkmamak, çok sıcak havalarda dışarı çıkmamak gibi usullerle şahıslar baş ağrısının önüne geçebilir. Baş ağrıları bazı besinlerle de alakalı olabilir. Bazı migren hastaları çok gariptir şarapla, çikolatayla, domates gibi gıda ve meşrubatlarla baş ağrılarının tetiklendiğini söylerler. Bazı hastalar da uykusuzluk veya fazla uyku ya da açlıkla veya fazla yemeyle baş ağrılarını tetiklediklerini söylerler. Şahısların günlük yaşam biçimlerini değiştirmesi baş ağrıların rehabilitasyonunda bir numaralı ve en ehemmiyetli evredir” biçiminde konuştu.

“BİR BAŞ AĞRISI AYDA 2’DEN FAZLAYSA REHABİLİTASYON EDİLMESİ GEREKİYOR”

Şuursuz ve yanlış ilaç kullanımlarının güzel olmayan neticeler doğurabileceğini vurgulayan Nörolog Tekataş, “Ağrı kesiciye ağrıyla karşılık verebiliyor. Onun için şuursuz bir biçimde ağrı kesici kullanılmaması gerekiyor. ‘Benim baş ağrımı x bir ilaç kesiyor’ demek yanlış bir şey. Bir baş ağrısı ayda 2’den fazla ise ve şiddetli bir baş ağrısı ise bunun rehabilitasyon edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.