Bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösteren işaretler!
Sağlık Yazıları

Bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösteren işaretler!

Bağışıklık sistemi kuvvetsiz kişilerin dikkat etmesi gereken sağlık belirtilerini sizler için araştırdık. İşte bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu gösteren 7 işaret!

Fazla kilolu olmak bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu gösteren işaretlerden biri.

Obezite metabolik anormalliklere sebep olur ve bu durum H1N1 gibi etkili virüslerden etkilenme riskini yükseltir.

Fazla kiloların sağlığınızı tehdit eden bu özelliğinden etkilenmek için sadece obez olmanız gerekmez, fazla birkaç kilo bile hastalanmanıza neden olabilir.

51531.jpg

Eğer basit bir soğuk algınlığı sizde hemen bir hafta yataktan çıkmanıza engel olacak kadar ağır bir hastalığa yol açıyorsa, bağışıklık sisteminize dikkat etmenizin vakti gelmiş demektir.

Soğuklardan payınıza düşenden daha fazlasını alıyor ve bütün kışı hastalıklarla mücadele ederek geçiriyorsunuz fakat hala bağışıklık sisteminizin güçsüz olmasını bu durumla ilişkilendiremediniz mi?

İşte size bağışıklık sisteminizin kuvvetsiz olduğunu gösteren 7 belirti!

45409.jpg

Her zaman hasta olmak bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu gösteren en kuvvetli belirtidir.

Eğer etrafta grip salgını varsa ve size de mutlaka bulaşıyorsa, havalar biraz soğuduğunda bile ofiste tek hasta olan sizseniz bu yaşıtlarınıza göre bağışıklık sisteminizin doğru işlemediğini gösterir.

Ortalama bir yetişkin kış ve sonbahar mevsimleri boyunca 2-4 kez hasta olur. Siz 4 defadan daha fazla hasta oluyorsanız bir doktora görünmenizi ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirici besin takviyeleri almanızı öneririz.

52797.jpg

Uzun süreli stres yalnızca duygusal sebeplerden kaynaklanmaz. Bağışıklık sisteminizin sağlık durumu da sizi strese sokuyor olabilir.

Eğer yeterince dinlenmiyor, sürekli birşeylerle meşgul olmak zorunda kalıyorsanız bu yoğunluktan bağışıklık sisteminiz de nasibini alabilir.

Yorgunluk ve buna bağlı stres sizin mikrop saldırılarına açık olduğunuzu belirtir.

49501.jpg

Tüm insanlar mevsim geçişlerinden etkilenir ve bir alışma sürecine girer. Fakat yaz mevsimine göre daha soğuk ve uzun geçen günlere birkaç hafta içinde alışamazsanız, bağışıklık sisteminizi desteklemeyi düşünebilirsiniz. Sürekli yorgun ve bitkin hissetmez pek normal bir durum değil. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bu bitkin halden kurtulabilirsiniz.

52798.jpg

Dehidrasyon yani susuzluk zayıf bir bağışıklık sisteminin belirtisi olabilir. Bunu kontrol etmenin oldukça basit bir yolu var! İdrarınızı kontrol edebilir ve rengine bakarak sağlığınızla ilgili bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Eğer idrarınız koyu sarı renkteyse, daha fazla su içmeniz gerektiğini işaret eder. Ayrıca doktorlar soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon durumlarında bol su tüketilmesini önerir.

52799.jpg

Sıklıkla şeker yemek istiyor, kendinizi tatlılardan uzak tutamıyor musunuz? Şeker bağışıklık sisteminizi etkiler ve akyuvarların mikrop öldürücü etkilerini zayıflatır.

Günde 100 gramdan fazla şeker tüketmek vücudunuzun bakteri ve mikroplarla savaşma kabiliyetini düşürür.

52800.jpg

Geniz yolunuz kuruysa bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu işaret eder.

Soğuk havalarda sürekli akan bir burunla gezmemizin sebebi mukus üretiminin mikroplarla savaşmanın etkili bir yol olması.

Fakat hastalık dönemleri arasında burnunuz oldukça kuru olur ve bu dönemlerde hastalıklara sebep olan mikroplara karşı daha hassas olursunuz.

52801.jpg