Bağımlılıktan kurtulmak olası
Psikolojik Sağlık

Bağımlılıktan kurtulmak olası

Çağın en yaygın bağımlılığı olan internet bağımlılığı için çözüm teklifleri sunan Doç. Dr. Levent Sütçigil, internet bağımlılığının sebeplerine de değindi.

Günlük hayatta her yaştan insan için internet, uslu telefon, tablet ve bilgisayar gibi aralıksız değişen balaka ve cümbüş kaynaklarından uzak durmak pek olası olamıyor. Konutta, dükkanında sık sık ihtar almaya başladıysanız,başka işleriniz olmasına karşın eliniz hala durmadan sosyal medya sayfalarına gidiyorsa, işleriniz hiç bitmiyor ve hep ertesi güne sarkıyorsa bu vaziyet “internet bağımlığının” habercisi olabilir. Doç. Dr. Levent Sütçigil, internet bağımlılığı ve alınması gereken ihtiyatlar hakkında balaka verdi.

YOKSUNLUK HİSSİ ASAPLILIK VE SOSYAL İLİŞKİLERDE BOZULMAYA YOL AÇABİLİR

Bilgisayar, işleri basitleştirip üretkenliği artırmasının yanı gizeme, günlük yaşantının farklı alanlarına tamamen girmiş gidişattadır. Yaşamımızın bırakılmazı teknoloji, balaka alma ve paylaşma gibi yararlarının dışında birçok meseleyi de hayatımıza dahil etmiş gidişattadır. İnternet bağımlılığı ya da teknoloji bağımlılığı, bilgisayarın bireyin kendisine, etrafına ve ilişkilerine hasar vermeye başladığı gidişatlar için kullanılan bir terimdir. Resmi bir belirleme olmamakla birlikte uzmanlar bilgisayar bağımlılığını uyuşturucu madde bağımlılığına benzetmişlerdir. Uzun süreli bilgisayar kullananlarda uyarıcı ya da uyuşturucu madde bağımlılarına benzer bir tablo oluşmaktadır. Bilgisayar bağımlıları uzun zaman internete erişemediklerinde “yoksunluk” denilen gerginlik hissi, asaplılık, yerinde duramama, ne yapacağını bilememe gibi tavırlar sergileyebilirler. Zaman içinde hep daha uzun zaman bilgisayar başında kalmak isterler, internete bakamadıkları sürece usları hep internettedir, gördükleri hasara karşın bu vaziyeti bırakamazlar. Uzun zaman bilgisayar ile meşgul olduklarını genellikle inkar ederler.

GEÇİCİ BİR HAFİFLEME HİSSİ VERSE DE KALICI SONUÇLARI NEGATİF OLABİLİR

Birçok insan günlük kasvetlerini unutmak, yalnızlığını eksiltmek, evham ve depresif duygularını biraz olsun bastırmak isteği ile internete yönelmektedir. İnternette dolaşmaya başlandığında dikkat başka bir alana çekildiğinden kasvet veren düşünceler eksilir ve bir hafifleme sezilir. Oysa bir zaman sonra gevşemek için kullanılan değişik etkinlikler unutulur. Ayrıca biriken problemlerle yüzleşmemek için internet daha fazla kullanılmaya başlanır.

KAYGILI VE DEPRESİF ŞAHISLARDA BÜYÜME TEHLİKEYİ DAHA FAZLA

Bazı şahıslar internet bağımlılığı için daha fazla tehlike taşımaktadır. İnternette dolaşmanın kasvet veren düşüncelerden uzaklaştırıcı tesiri anksiyete başka bir deyişle evham bozukluğu olan şahısların internet bağımlılığı geliştirme tehlikesini artırır. Depresif yakınmaları olan şahıslar da basitçe internet bağımlısı olacak gruptandır. Bunalımın verdiği zahmetli düşünceler bir zaman ertelense de, internetin yarattığı sosyal yalıtım, yalnızlık ve problemlerin gitgide ertelenmesi bunalımın şiddetini daha da artıracaktır. İlaç, içki, kumar ve cinsellik mevzusunda saplantılı ya da bağımlı tavırlar gösteren bireylerde de basitlikle internet bağımlılığı gelişebilir.

İNTERNET BAĞIMLILIĞININ BELİRTİLERİ ŞU BİÇİMDE SIRALANABİLİR: 

* Düşünülenden daha uzun zaman internette kalmak.
* İşlerin kumpaslı olarak geç saatlere ya da ertesi güne sarkması. Yemeklerin pratik biçimde geçiştirilmesi.
* Yakınlarının şikayetlerine karşın uzun zaman internet kullanımını kabul etmemek.
* Online görüşmelerin müddetinin, hakikat konuşmaların önüne geçmesi.
* Minik bir kasvet ve yalnızlık hissinde cep telefonuna sarılmak.
* Kendine zaman hududu koyamamak.
* Öncelikle geç uyuma ve sabah kalkamama gibi uyku bozuklukları, cinsel problemler, göz kuruluğu, belirgin kilo çoğalışı, el, bilek ve breyin sırt sızılarının başlaması.

İnternet bağımlılığını yasaklamak için teklifler:

* Bireyi internetin başına götüren neden tespit edilmelidir.
* Belli işlerinin bitirdikten sonra bir ödül olarak kısıtlı bir zaman bilgisayarın başına geçilebilir.
* Her akşam aynı saatte bilgisayar ya da cep telefonunu elden bırakılmalıdır.
* Yalnızlığı ve can kasvetini gidermek için internette süre geçirmek yerine, kitap okumak gibi başka etkinlikler seçim edilmelidir.
* Bilgisayar ile yapılan irtibat her zaman için duygudan yoksun olacağından, dostlar ve aile azalarıyla konut dışında organizasyonlar yapılmalıdır.
* Bilgisayar başındayken neler kaçırıldığı düşünülmelidir. Bireyin çocuğuyla birlikte parkta yapacağı yarım saatlik yürüyüş, eşiyle kahve içip sohbet etmesi çok daha bedellidir.
* Bilgisayarın salon gibi ortak kullanım alanlarında olması sağlanmalıdır.
* Bir saatlik bilgisayar kullanımının arasında 10 dakikalık aralar verilmelidir.
* Şahıs bilgisayar ya da telefonu bu kadar uzun zaman kullanmaya başlamadan evvel nelerden sevinç aldığını düşünebilir. Bunlar tekerrür canlandırılabilir.
* Zamanın çok bedelli olduğu ve ne kadar süratli geçtiği unutulmamalıdır.
* Psikiyatrik bozukluklar bu cins bağımlılığın oluşmasına neden olabileceğinden, eş zamanlı olabilecek hastalıklar için bir psikiyatristten takviye alınmalıdır.