Bademin bereketleri nelerdir? Badem neye iyi kazanç?
Sağlık Yazıları

Bademin bereketleri nelerdir? Badem neye iyi kazanç?

Genellikle kuruyemiş olarak harcadığımız bademin bereketleri saymakla bitmiyor. Badem tatlı ve acı olarak 2 çeşittir ve ikisininde bereketleri farklı değişiktir. Acı badem yemeklere lezzet katmak için, tatlı badem ise genelde ham olarak harcanmaktadır. Bademin içinde son derece fazla yiyecek kaynağı bulunmaktadır. Badem, E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. İşte bademin bedene olan bereketleri…

Bademin bereketleri

Bademin sağlık açısından bir hayli bereketi vardır. Çağımızın ehemmiyetli hastalıklarının başında olan stres ve kanser çeşitlerine karşı bünyeyei gözetici özelliği vardır. Bunun yanında kabızlık, kolesterol, kemik sıhhati gibi bir hayli mevzuda ve çok geniş yelpazade insan sıhhatine hizmet eder. Gıdaların emilimini süratlendirmek için tercihen aç karnına, doğrudan badem yiyebilirsiniz. Badem ayrıca solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, kansızlık, iktidarsızlık, ve diyabet meselelerinin çözümü için seçim edilebilir.

Badem Beyin Sıhhatine Bereketlidir: Badem insan beyninin gelişimi ve sıhhati için lüzumlu olan bir hayli elemente ve bileşen kapsamaktadır.

Alzheimer hastalığına tutulma tehlikesini eksiltebilir. Bu mevzuyla alakalı olarak yapılan bir hayli bilimsel çalışma bademin kapsadığı bir hayli yiyecek kaynağının asap siteminin genel sıhhatini gözetmek için lüzumlu olduğunu ortaya koymuştur. Günde 6-7 tane ve kumpaslı olarak badem harcamanız sağlık açısından bir hayli fayda sağlayacaktır.

Badem Kolesterol Sıhhatini Korur: Bademin kumpaslı olarak harcanması, iyi ve makûs kolesterol seviyelerini denegelemeye dayanakçı olur Bu özelliği kolesterolün balanssız seyri neticeyi oluşabilecek bir hayli hastalığa tutulma tehlikesini eksiltir. Değişik bir ifade ile bir problemi ortadan kaldırarak alana gelebilecek bir hayli sağlık probleminin oluşmasına mani olur.

Badem Kemik Sıhhatine Bereketlidir: Badem kapsadığı pek çok vitamin ve mineraller takviyesiyle muhteşem bir şifa kaynağıdır. Kapsadığı bu maddelerin en ehemmiyetlilerinden bir tanesi de fosfordur. Ayrıca ‘osteoporoz’ gibi yaşa bağlı meselelerin başlamasını önlerken, fosfor takviyesiyle kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını çoğaldırır.

Badem Kalp İçin Muhteşem Bir Besindir: Bademde bulunan doymamış yağlar, protein ve potasyum kalp sıhhati için önemlidir.

Bademde bol ölçüde bulunan magnezyum kalp krizi önlemeye dayanakçı olurken, aynı zamanda kalp hastalıkları tehlikesini eksiltir. Badem atardamar inflamasyona neden olan meselelerin tesirini eksiltir. Folik asit açısından da iyi bir kaynaktır. Bu sebeple atardamarlarda yağ kir yaradılışına neden olan homosistein seviyesini eksiltmeye dayanakçı olur. Ayrıca, badem atardamar duvar zararına karşı güçlü bir kalkan oluşturmak için E vitamini ile destek olur.

Badem Bağışıklık Sistemi Kuvvetlendirir: Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışması için bir hayli maddeye gereksinimi vardır. Bu maddelerden bir tanesi de alkalidir. Badem, alkali açısından çok zengin bir yiyecek kaynağıdır. Bu madde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye verim. Aynı zamanda muhtelif hastalıklara neden olan sağlıksız şartları bertaraf eder. Alkali ‘katkısı ile beraber, E vitamin karışımı ile beraber badem güçlü bir antioksdiana dönüşür. İşte bu karışım neticeyi bağışıklık siteminde onlarca hatta suratlarca hastalığa neden olan hür radikalleri yok eden muhteşem bir antioksidan ortaya çıkar. Bademin bol ölçüde kapsadığı E vitamini kanser hastalıklarına tutulma tehlikesini eksiltir ve kalp sıhhatini korur.

Badem yağı masajı genellikle yeni doğan bebekler için öneri edilir. Badem sütü ile cilt sıhhatini gözeten sabunlar yapılmaktadır ve kozmetik sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Badem Kan Tazyikini Düzenler: Bademde bulunan potasyum kan tazyikini tertip etmeye dayanakçı olur. Ayrıca bol ölçüde kapsadığı sodyum kan tazyikinde alana gelebilecek dalgalanmaları maniler. Kalp sıhhati için kan tazyikinin ehemmiyeti büyüktür. Bu surattan badem kan tazyikini dengelerken aynı zamanda kalp sıhhatini gözetmektedir.

Enerjiyi Arttırır: Badem manganez, bakır ve riboflavin kapsamaktadır ve bu maddeler enerji yapımı için metabolizmaya çok dayanakçı olurlar. Yolda yürürken dahi basitçe bulabilir ve harcayabilirsiniz.

Badem Kanseri Önler: Milli Kanser Merkezi, yüksek perhiz lifleri kapsayan bademin özellikle sütun kanserini tedbire noktasına tesirli olabileceğini belirtmiştir.

Badem Diyabete Karşı Koruma Sağlar: Badem özellikle yemeklerden sonra glikoz ve insülin seviyelerinde alana gelen çoğalışı eksiltmek için dayanakçı olur.

Ve şeker seviyesni sağlıklı bir seviyede yakalayabilir.

Hamilelik Yarıyılında Badem: Badem yeni doğan bebeklerde doğum yanılgılarını gideren folik asit kapsar. Ayrıca, sağlıklı hücre gelişmesi ve doku yaradılışını teşvik eder.. Hekimler hamile bayanlara folik asit dayanağı reçetelerde verirler ama badem anne ve bebeğin sıhhatini gözetmek için yeterli derecede folik asit kapsar.

Badem Kilo Vermeye Dayanakçı Olur: Bir Hayli araştırma bademin kilo vermeye dayanakçı olduğunu ortaya koymuştur. Bademin bağırsak hareketlerini çoğaldırdığı öğrenilen bir şeydir. Bu özelliği ile daha süratli kilo verek isteyenlerin kumpaslı olarak kullanabileceği ender yiyeceklerdendir. Ayrıca kapsadığı lifler takviyesiyle zehirli maddeleri de pakler.

Badem Kabızlığı Önler: Bademin lif açısından zengin olduğunu söylemiştir ve değişik bir hayli lif açısından zengin olan yiyecekler gibi badem kabızlığı önlemeye dayanakçı olur. Bununla beraber, sindirim sürecini basitleştirir, sindirim siteminin yorulmasını maniler. Günde 4 veya 5 tane badem yemeniz dahi sindirim sisteminizin kumpaslı bir biçimde çalışmasına yeter.

.