Az Su İçmek Taş Hastalığına Yol Açıyor
Böbrekler ve İdrar Yolları

Az Su İçmek Taş Hastalığına Yol Açıyor

Uzmanlar, eksik akışkan alımının taş hastalığına yol açtığını söyledi.

Az su içmek taş hastalığına yol açıyor!

İdrar yolu taşlarının, böbrekte veya idrar yollarının rastgele bir yerinde oluşan, idrarda çözülemeyen ve atılamayan kimyevi maddelerin zamanla kristalleşmesi ve birikmesi ile oluşan sert cisimlerdir. “Günlük akışkan alımı 1.52 lt’nin altında olanlarda, taş hastalığı tehlikeyi daha fazladır. Perhiz yaparken; kalsiyum, oksalat, sodyum ve karbonhidratların gereğinden fazla alınması, eksik ölçüde turunçgil tüketimi ve fazla derecede güneş ışınlarına maruz kalmak taş hastalığı için tehlikelidir” dedi.

Erkeklerde 23 Kat Daha Sık Görülür

Ailevi taş hastalığı olanlarda yüzde 25 tehlike , Hareketsiz yaşam stili de taş hastalığında tetikleyici etkenlerdendir. Doğuştan böbrek ya da idrar kanalında anatomik bozukluğu olanlarda, yineleyen idrar yolu enfeksiyonu geçirenlerde ve idrar yollarının rastgele bir bölgesinde darlık büyüyen hastalarda daha fazla görülür” diye konuştu.

BELİRTİLER

Taş hastalığında ağrı, genellikle boşluk olarak adlandırılan, kaburgaların altından başlayıp sırttan öne, kasıklara doğru vuran şiddetli ağrı biçimindedir. Genellikle hastayı kıvrandıracak kadar şiddetlidir. Çoğunlukla bulantı, bazen de kusma görülmektedir. Bazı hastalarda idrardan kan da gelebilir. İdrar yaparken yanma, sızlama, sık idrara çıkma, gece idrara gitmek için uyanma, acil idrara çıkma, tuvalete gidince az idrar yapma ya da hiç idrar yapamama gibi idrar yolu şikayetleri olabilmektedir. Taş hastalığı tekerrür edebilen bir hastalıktır. Bir kere taş oluştu ise 5 sene içinde yüzde 50 olasılıkla yeniden oluşacaktır. Bu surattan idrarla alakalı en küçük bir şikayetiniz olduğunda, hemen bir bevliye uzmanına başvurmanız gerekir.”

İdrar yolu taş hastalığına karşı alınacak temkinleri şöyle sıraladı: “Günlük takribî olarak 3 litreye yakın su içmek zorunludur. Bol egzersiz ve hareketli bir yaşam stili oluşturmaya çalışmak ehemmiyetlidir. Tuzlu besin ve meşrubatlardan uzak durulmalıdır. Ailenizden rastgele bir bireyde idrar yollarında taş saptandı ise şikayetiniz olmasa bile kendiniz hakimiyet ettirmeniz yararlı olacaktır. Kalsiyumdan zengin besinleri fazla harcamamanız gerekir süt, yoğurt, peynir ve dondurma gibi tüm süt mahsulleri, fasulye, çikolata, brokoli ve beyaz ekmek.

Oksalattan zengin besinleri fazla harcamak da doğru değildirkola, ıspanak, pancar, kakao tozu, çikolata, yeşil yapraklı bitkiler, çerezler, koyu çay ve fazla kahve. Perhizle birlikte narenciyeyi sık olmamak kaydıyla almaya çalışmakta fayda vardırportakal, limon, mandalina. Hazır sebze ve çorbalar, hazır yemekler, fastfood mahsulleri gibi hazır mahsullerden uzak durmanız gerekir. Kırmızı et tüketiminde fazlaya kaçmayınız, bol ölçüde balık ve balık yağı mahsullerini harcamanız önerilir.