Az hastalanan insanlar bunları yapıyor!
Sağlık Yazıları

Az hastalanan insanlar bunları yapıyor!

Büyük grip salgınlarını veya bulaşıcı mide-bağırsak rahatsızlıklarını kolayca atlatan, hastalıklarını “kırıklık”tan öteye geçirmeyen insanların aldıkları basit önlemler…

El yıkama

Ellerimiz, en fazla bakteri barındıran organımız. El yıkamak, gribi, salmonella, E.coli gibi bakterileri de önlemek için yapılması gereken ilk şey. Eller yoluyla taşınan bakteriler soğuk algınlığı gibi basit hastalıklardan, hepatit A gibi öldürücü birçok hastalığın gelişimine neden olabilir. Bu nedenle el hijyeni çok önemli ve gerekli.

34904_5.jpg

Masaj

Birçok çalışma masajın, endişe, kan basıncı ve kalp hızını azaltabileceğini gösteriyor. Bunları düşürmek aynı zamanda stres düzeyini düşürmeye de neden oluyor.

-Masaj iskelet sistemine iyi geliyor. Çünkü kemiklere oksijen ve besin getiren kan dolaşımını geliştiriyor.

34904_1.jpg

-Masaj kas sistemi için iyidir. Çünkü bazı masaj hareketleri, kas gerginliğini ve krampları azaltıyor. Ayrıca kas tonusunu azaltarak kasları daha esnek hale gelmesine yardımcı oluyor.

-Masaj solunum sistemi için iyi bir yol. Çünkü masaj ile rahatladıkça solunum daha yavaş ve derin olmaya başlar, diyafram kullanılarak nefes alındığında daha az enerji harcanır.

34904_2.jpg

Sarımsak

Sarımsak, bağışıklığı sağlamlaştıran ve inflamasyonla mücadele eden, antioksidant açısından zengin bir besin. Bu da sarımsağın günlük hastalıklara karşı savunmayı arttırdığını ve yüksek olasılıkla kanseri geciktirmeye yardımcı olduğunu ve kalp sağlığını güçlendirdiğini gösterir. Sarımsağın içerisinde bol miktarda A, B ve C vitamini bulunuyor.

34904_3.jpg

C vitamini ve çinko

C vitamini ve çinkonun gribi önlemedeki yeri hala tartışılsa da, bazı çalışmalar özellikle aşırı stres altındaki kişilere C vitamininin yardımcı olduğunu ve çinkonun da virüslerin çoğalmasını engellediğini gösteriyor. Ağızda emilen iyonik çinko pastilleri soğuk algınlığı tedavisinde yararlı oluyor. Hatta hastalık süresini kısalttığı biliniyor.

34904_4.jpg