Ayak sıhhatinin düşmanı mantara dikkat!
Sağlık Yazıları

Ayak sıhhatinin düşmanı mantara dikkat!

Yaz aylarında daha sık görülen ayak mantarı asla kendiliğindene yok olmuyor. Rehabilitasyon edilse dahi uygun koşullar oluştuğunda yineleme tehlikeyi de var.

Başkalarının havlu ve pabuçlarını kullanmayın. Muhtemelse konutta üryan ayakla gezin. Yazın kunduralarınıza mantar önleyici pudralar serpin. Konutta ayak mantarı olan biri varsa bu sizin için de tehlike demek. Konutta terlik veya çorapla gezin. Tüm çamaşırlarınızı, özellikle nevresim ve havlu gibi, 60 derecede yıkayın.

34395_9.jpg

Mantar sınan bir küf çeşidinin neden olduğu ten rahatsızlığıdır. İnsanların çoğu ömürlerinde bir defa ayak mantarı geçirirler. Ayak mantarına neden olan mantarlara herkes maruz kalabilir. Ancak niye bazı insanlarda büyüdüğü öğrenilmemekte. Devireme sonrası iyi kurutulmayan ayak, ılık abuhavanın oluşturduğu nemli bir etraf, sıkı çorap ve kunduralar mantarların artmasına neden oluyor.

34395_1.jpg

Mantarın ayağa bulaşması genellikle terlik, çorap, kundura, havlu gibi ortak kullanılan eşyalardan veya banyo, küvet, plaj, hamam ve eşi ortak zeminler.

Ancak aynı konutu paylaşan insanlarda dahi görülmeyebilir.

34395_2.jpg

Ayak parmakları arasında kaşıntı ve yanma mantarın ilk bulgusu. Bir vakit sonra aynı bölgedeki tende pul pul görüntü ve acı veren çatlaklar oluşur.

34395_3.jpg

Böyle bir gidişatta hemen uzman hekime gidip rehabilitasyona başlamalısınız. Hiçbir şey yapmadan çok uzun vakit geçirirseniz, mantar ayaklardan başka bölgelere de atlayabilir. Bu sebeple hekiminizin öneri edeceği rehabilitasyonu uygulamaya başlamalısınız.

34395_4.jpg

Ayak mantarı krem, jel veya sprey biçiminde ilaçlarla rehabilitasyon edilebiliyor. Rehabilitasyonun devamlılığı çok ehemmiyetlidir. Zira ayak mantarı kolay rehabilitasyon edilse de gerçeğinde inatçı bir hastalık.

Ayak teninizin çatlayıp teninizde derin ve sızılı yarıklar oluşmasına neden olabilir. Ayak mantarı rehabilitasyon edilmesi gereken ve kendiliğindene geçmeyen bir hastalık.

34395_6.jpg

Mantar yineleyebilen bir hastalık. Rehabilitasyon ile döküntü geçse dahi mantarlar tende yaşamaya devam eder. Onlar için uygun koşullar oluştuğunda tekerrür hastalığa yol açabilir.

34395_7.jpg

Mantardan korunmak için alınabilecek ihtiyatlar ise şöyle: Her gün ayağınızı yıkayın. Özellikle ayak parmak aralarınızı kuru tutun. Yüzme havuzları ve eşi yerlerde terlik giyin. Özellikle yazın kapalı kunduralar giymeyin. Her gün aynı kundurayı giymeyin. Pamuklu çoraplar giyin ve günlük olarak değiştirin.

34395_8.jpg
.