Genel Sağlık

Ayak masajı nasıl yapılır?

.jpg

Ayaklarınız, gün boyu tüm ağırlığınızı üzerinde taşıdıktan sonra yorgun düşer, ağrımaya başlar. Gün sonunda yapacağınız ayak masajı, sizi rahatlatacak oksitosin hormonunu yükselterek ağrılarınızı hafifletir. Ayak masajının faydası bununla da kalmıyor, ayrıca cinsel sinirlere etki ederek uyarılmanızı sağlar ve düzenli şekilde yapılan ayak masajı lenfatik drenajı da uyararak boşaltım sisteminizi düzene koyar.

31009.jpg

Öncelikle ayaklarınızı sabunlu sıcak suyun içerisine koyun ve bir bez ile ayaklarınızı temizleyin. Ardından kirli suyu dökün ve masaja başlamadan önce ayaklarınızın rahatlaması için tekrar sıcak bir suyun içine ayaklarınızı koyun, üzerine bir avuç deniz tuzu ekleyin ve 5-10 dakika bekletin.

31010.jpg

Ayaklarınızı kuruladıktan sonra nemlendirici bir krem veya masaj yağı sürün, tüm ayağınıza ve ayak bileklerinize nazikçe ovalayarak yayın. Masaja başlamadan önce kremli ellerinizi birbirine sürterek ısıtın.

31015.jpg

Elinizin iki baş parmağını kullanarak, ayağınızın üst kısmını parmaklarınızdan başlayarak bileğinize doğru ilerleyerek, ne çok hafif ne de fazla bastırarak ovalayın. Bunu yaklaşık beş kez tekrarladıktan sonra aynı şekilde ayak tabanınıza da uygulayın.

31013.jpg

Tüm ayak tabanınızı, baş parmaklarınızı kullanarak dairesel hareketlerle ovalayın. Hareketi parmaklarınızın altından topuğunuza doğru olacak şekilde devam ettirin.

31016.jpg

Ayağınızı bileğinizden tutun ve diğer elinizin baş parmayığla ayak parmaklarınızın altını dairesel hareketlerle ovalayın. Ayak baş parmağınızı en sonundan başlayarak yavaşça çekin. Daha sonra el parmaklarınızı ayak parmaklarınızın arasında kaydırarak baskı uygulayın.

31017.jpg

Topuğunuzu avuç içinizle tutrarak ayağınızı birkaç kez her iki tarafa doğru döndürün.

31018.jpg

Masaj yağı

Malzemeler

Badem yağı
Jojoba yağı
3 damla nane yağı
1 damla biberiye yağı
1 damla çay ağacı yağı
1 damla zencefil yağı

Tarif

Bir şişenin içerisine badem yağıyla jojoba yağını karıştırın ve diğer yağları düzerine damlatın. Masaja başlamadan önce şişeyi çalkalayın.

31019.jpg