Ayak kokusuna ne iyi gelir akşam çayını sakın dökmeyin
Sağlık Yazıları

Ayak kokusuna ne iyi gelir akşam çayını sakın dökmeyin

Ayak kokusu neden olur? Ayak kokusu nasıl geçer? Ayak kokusuna ne iyi gelir? Günlük hayatta zamanımızın çoğunu dışarıda geçiriyoruz. Gerek iş ve okul hayatımız olsun gerekse gezmek olsun gün içerisinde sürekli aktifiz. Gün boyu havasızlığa ve terlemeye maruz kalan ayaklarımız kokmasın da ne yapsın! Elbette ayak kokusu hijyene bağlı olarak da oluşabilir fakat çoraplarımızın içerisinde polyester veya naylon varsa koku iyice dayanılmaz bir hal alabilir. Bunların yanında ayak kokusu problemi yaşamanızın sebebi tiroit hastalığı, mantar hastalığı, ya da hormonlarınızda meydana gelen değişimler olabilir. Sizler de ayak kokusu probleminden şikayetçiyseniz  ve doğal bir çözüm yolu arıyorsanız bu yazımız tam da sizler için. İşte ayak kokusuna doğal ve kesin çözümler…

SİYAH ÇAYI 20 DK BEKLETİRSENİZ…

1 bardak suyu kovanın içerisine boşaltın. İçerisine yarım çay bardağı siyah çay ekleyerek ayaklarınızı bu karşımın içerisinde en az 20 dk boyunca bekletin. 10 gün boyunca aynı işlemi tekrarlayın.

SİRKELİ SUYU 10 GÜN UYGULAYIN 

5 bardak suyu bir kovanın içerisine ekleyin. Daha sonra içerisine 6 çorba kaşığı sirke ilave edip ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 20 dk boyunca bekletin.  Bu işlemi de çay yöntemi gibi 10 gün boyunca tekrar ederek uygulayın. Sirke ayak kokusunu gidermenin yanı sıra ayağınızdaki ter bezlerinin de yavaş çalışmasını sağlayacaktır.

KESİN ÇÖZÜM: LAVANTA YAĞI 

1 litre suyun içerisine bir çorba kaşığı lavanta yağı ekleyin. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 15 veya 20 dk boyunca bekletin. Lavanta yağının düzenli olarak kullanılmasının ayak kokusuna kesin çözüm olduğu söylenmektedir.

ADAÇAYI TERLEMEYİ ÖNLÜYOR

Şifa olarak kullanılan adaçayı bitkisi ayak kokusuna da çözüm sağlıyor. İlk olarak bir kovanın içerisine bir miktar su ilave edin. Daha sonra içerisine birkaç yaprak adaçayı ilave edin. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 20 dk boyunca bekletin.  Adaçayı ayaklarınızda oluşan ter bezlerinin yavaş çalışmasını sağlayarak, terlemeyi önleyecektir. Bu sayede ayak kokusundan da kurtulabilirsiniz.

KARBONATLI SU

Ilık suyun içerisine bir miktar tuz ve karbonat ilave edin. Daha sonra suyu bir kovanın içerisine boşaltıp ayaklarınızı bu karışımın içerisinde bekletin. Her gün düzenli olarak ayaklarınızı tuzlu suyun içerisinde bekletmek ayak kokusu probleminizi giderecektir.

LİMON KABUĞUYLA OVUN 

Temiz ayakları limon kabuğu ile düzenli olarak ovmak ayak kokusu problemine çözüm sağlayabilir.