Genel Sağlık

Atatürk’ün gençleriyiz biz!

.jpg

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anna ve Gençlik Spor Bayramı. O yüce komutan, gençlerin ve özellikle kadınların eğitimine daima çok değer verdi ve onların iş dünyasına girmesi için üstün çaba gösterdi. Bu konudaki kararlılığını manevi kızlarının hayatlarında da görüyoruz.

14492.jpg

Ülkü Adatepe

Atatürk’ün en küçük manevi kızıdır. Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı. Yıllar boyu kullanılan ünlü Türk alfabesi kapağında Atatürk’ün isteği üzerine Atatürk’ü minik Ülkü’ye harfleri öğretirken gösteren İhap Hulusi tarafından yapılmış resimleri yer aldı. Ülkü, Atatürk’ün çocuk sevgisinin simgesi oldu.

14493.jpg

Manevi babası Atatürk öldüğünde Ülkü altı yaşındaydı.

Genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Atatürk’ün bir diğer manevi kızı olan Sabiha Gökçen’in amcasının oğlu olan üsteğmen Fethi Doğançay, ikinci evliliğini yağ tüccarı Yeşua Bensusen, üçüncü evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı. İlk evliliğinden iki erkek çocuk sahibi oldu.

14494.jpg

Sabiha Gökçen

Atamızın Türk kadın tarihine damgasını vuran evlatlık kızıdır. Atatürk anne-babasını kaybeden ve zor şartlarda yaşayan Sabiha Gökçen’i evlat edinme konusunda hiç şüpheye düşmemiştir. Dil başta olmak üzere eğitimine çok önem verdiği Sabiha Gökçen 1935’te Türkkuşu’nun açılış töreninde yapılan planör gösterilerinden etkilenerek havacılığa ilgi duydu. Atatürk ’ün de destek vermesi ile 1935’te Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi, Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini aldı.

14495.jpg

25 Şubat 1936’da ilk defa motorlu uçak ile uçmaya başladı.

Şimdi artık senin için planladığım şeyi açıklayabilirim. Belki de dünyada ilk askerî kadın pilot olacaksın. Bir Türk kızının dünyadaki ilk askerî kadın pilot olması ne iftihar edici bir olaydır, tahmin edersin değil mi? Şimdi derhal harekete geçerek seni Eskişehir ’deki Tayyare Mektebi ’ne göndereceğim. Orada özel bir eğitim göreceksin.”

Dünya tarihinde adını yazdıran 20 havacı arasındaki tek kadın kendisidir. Adıyla anılan havalimanımız bulunmaktadır.

14496.jpg

Afet İnan

Afet Hanım, 1925 yılında Redd-i İlhak İlkokulu’nda yeni göreve başladığı sırada bir çay ziyaretinde cumhurbaşkanı Atatürk ile tanışma fırsatı buldu. Hemşerisi olması sebebiyle Atatürk’ün dikkatini çekti. Yabancı dil eğitimi almak istediğini ifade eden Afet Hanım’a Atatürk hemen destek oldu.

Fransızca çeviriler yapmaya başlayan İnan tarih öğretmenliği sınavına da girerek yeterlilik belgesi aldı.

Kadın hakları üzerinde çalışmaya ilgi duyan Afet Hanım, Atatürk’ün isteği üzerine 3 Nisan 1930’da Türk Ocağı’nda Türk kadınlarının seçim haklarına ilişkin bir konferans verdi.

Bu konferans için zamanın en ünlü hatibi Hamdullah Suphi Bey’den dersler alan Afet Hanım’ın giyeceği elbiseyi bizzat Atatürk çizmiş ve gömleği için kendi pırlanta kol düğmelerini hediye etmişti.

14502.jpg

Çok güçlü bir eğitimi olan Afet İnan, Türk Tarih Kurumu’nda öncelikle astbaşkanlık yapmış, liselerde okutulan tarih kitabının yazılmasında katkıda bulunmuştur. Mimar Sinan’ın Türk olup olmadığı konusundaki tartışmaları Atatürk’ün izin ve desteğiyle bitirmiştir.

1942’de doçent, 1950’de profesör olduğunda ilk kez çocuk ve kadın haklarından bu kadar yüksek sesle bahsedilmeye başlanmıştı.

14504.jpg

Atatürk’ün diğer manevi çocukları Fikriye, Nebile, Rukiye, Zehra, Çoban Mustafa, İhsan ve önemli isimlerden Abdurrahim Tuncak’tır.

Kaynak: Wikipedia

14509.jpg
.