Genel Sağlık

Artrit (eklem iltihabı) ile mücadele etmenin yolları

.

.jpg

Artritle baş etmenin yollarını biliyor musunuz? Bu konuda öğrenmeniz gereken çok önemli bilgiler var. Diyetisyen Özlem Sert Aydın bu konuda sizlere ışık tutuyor.

Artrit eklemlerde iltihap oluşumudur ve birçok türü bulunmaktadır. Oluşum nedeni tam belli olmasa da enfeksiyonu, yaşlılık ve yıpranma tetikler. En sık görülen ise osteoartrit ve romatizmal artrittir. İlaç tedavisinin yanı sıra beslenme tarzının değişmesi de iltihap oluşumunu azaltabilmektedir.

14343.jpg

– Kilo kaybı önemlidir. Özellikle bilek, diz ve kalçada bulunan osteoartritte kilo kaybı gereklidir. Hızlı kilo kaybından ziyade uzun süreçte verilmesini isteriz.

– Şeker ve şekerli yiyecekler artritli hastalarda T hücre aktivitesini baskıladığından hem enflamasyonu artırıcı hem de bağışıklık sistemini baskılayıcı özelliğe sahiptir.

– Hayvansal yağlar tüketilmemeli, sıvı yağlar tercih edilmelidir.

– Çay ve kahve tüketimi sınırlandırılmalı, daha çok bitki çayları tüketilmeli.

17756.jpg

– Kırmızı et tüketimi fazla olan kişilerde de bulgular tetiklenmektedir, haftada 1 veya 2 kez uygun miktarda tüketilebilinir.

– Ödem problemi nedeniyle beslenmelerinde tuz sınırlandırılmalı, yemeklere tuz ilave edilmemeli, tuzsuz ekmek tercih edilmelidir.

– Kepekli ürünler mineral emilimini önleyebileceğinden daha çok tam tahıllı, çavdar ekmeği tercih edilmelidir.

– Omega-3 yağ asitlerinin artrit semptomlarını azalttığı bilinmektedir. Omega-3’ten yeterli beslenmek ve gerekirse supleman almak önemli.

14338.jpg