Genel Sağlık

Artık ‘hafızanız’ sizi bırakmayacak!

.

.jpg

Dilara Koçak’ın tavsiyeleriyle hafızanızı güçlendirmeye ne dersiniz? Unuttuğunuz her şey geri gelsin! Stresli olduğunuzda en çok unutkanlık derdiyle yakınıyorsanız işte size altın değerinde yiyecekler.

20965.jpg

Yaban mersini

Araştırmalar, içeriğindeki anti-oksidan kapasitesi yüksek antosiyanidinlerle hafızayı desteklediğini gösteriyor. Antosiyaninler, yaşa bağlı olarak gelişen hafıza azalmasını engelliyor. Ayrıca glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekeri üzerinde olumlu etkileri var. Alzheimer’a karşı koruyucu etkisi de biliniyor. Günde, 30 adet (yaklaşık bir avuç) kuru yaban mersini tüketilebilir.

20966.jpg

Elma

“Günde bir elma seni doktordan uzak tutar” cümlesi bir özdeyiş değil, gerçek! Elmanın içeriğindeki quercetin, kateşin, phloridzin ve chlorogenic asit güçlü anti-oksidanlar. Son çalışmalar, quercetinin hafıza kayıplarını önleyici etkisi olduğunu gösteriyor. 

20967.jpg

Somon

Hafıza dostu somon, omega-3 yağ asitlerinin mükemmel kaynağı. Araştırmalar, tüketiminin beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor. Omega-3 yağ asitleri, hücre inflamasyonunu azaltarak, hafızayı taze tutmaya yardımcı oluyor.

20968.jpg

Ispanak

Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, yaşa bağlı gelişen hafıza kayıplarını yavaşlatıyor. Ayrıca ıspanak, folik asit içeriği yüksek bir sebze. Bu sayede alzheimer riskini azaltıyor.

20969.jpg

Kırmızı soğan

Antosiyanin ve quercetin içeriğiyle beyin için harika bir besin.

20970.jpg

Kuruyemiş ve yağlı tohumlar

Birçok yağlı tohumun E vitamini içeriği oldukça yüksek. E vitamini hafıza için önemli bir anti-oksidandır. Badem, fındık ve ayçekirdeği en iyi kaynaklarındandır.

20971.jpg

Yağsız kırmızı et

Çalışmalar, demir eksikliğine bağlı olarak hafıza kayıpları yaşanabileceğini gösteriyor. Kırmızı et, demirin çok iyi bir kaynağıdır. Demir, hem vücut direnci hem de zihin keskinliği için önemli. Demir eksikliği yaşayan bireylerde anemi ve hafızada zayıflamalar görülüyor.

20972.jpg

Üzüm

Kırmızı ve mor üzüm, quercetin’le antosiyanin içeriyor. Kırmızı şarabın da quercetin ve antosiyanin değerleri yüksek ancak fazla miktarda alkol tüketmek, hafızayı olumsuz etkiliyor.

20973.jpg

Biberiye

Biberiyeyi koklamak bile hafıza üzerine olumlu etki gösteriyor. Beyine giden kan akışını artırıyor, böylece konsantrasyonu yükseltiyor.

20974.jpg

Kafein

Çalışmalar hem olumlu, hem de olumsuz etkileri olduğunu gösteriyor ancak özellikle orta yaş grubundakilerin hafızası üzerinde ki olumlu etkileri öne çıkıyor.

20975.jpg

Hafıza için kötü tercihler

– Aşırı alkol tüketimi
– Kontrolsüz yapay tatlandırıcı kullanımı
– Yüksek şeker içeren besinler
– Yağlı yiyecekler

20976.jpg