Amaran ne işe verim bereketleri nelerdir?
Sağlık Yazıları

Amaran ne işe verim bereketleri nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar tanınan mutfakların baş tacı olan ‘Amarant’  Azteklerde oldukça ehemmiyetli olan bir öbür ismiyle horozibiği nebatı mucizeler yaratıyor! Şifa kaynağı olarak öğrenilen bu nebat zamanla şanını kaybetmiş olsa da bereketleri ve sağlık problemlerine ilaç gibi geliyor! Son yarıyılın popüler nebatı hem sağlık problemlerinizin önüne geçiyor hemde sağlıklı beslenmenin yollarını sizlere sunuyor…

Tohumları kinoa ile eşlik gösteren amaran tohumu kinoa gibi kullanılarak salata ve yemeklerde şahaneler yaratabilirsiniz. Her halükarda kullanıp harcanabilen amarant tohumunun bereketleri saymakla bitmiyor…

AMARANTIN BEREKETLERİ NELERDİR?

-Protein kıymeti oldukça yüksek olan amarant özellikle vejeteryan ve hayvansal protein alamayanlar için seçenek olabilir. Oldukça popüler olan bu yiyecekte 100 gramında 3.8 gram protein bulunmaktadır. Kısacağı nebatsal protein değerlendirmesi yapacak olursan amarant protein definesi diyebiliriz!

-İçerisinde kalsiyum, potasyum ve oldukça yüksek ölçüde lif bulundurmaktadır. İçerisinde bulundurduğu lif sayesinde sindirim sisteminizin kumpaslı çalışması ve daha sağlıklı işlev göstermesine destekçi oluyor. Glutensiz beslenmek isteyenler ve çölyak hastası olanların hoşlanarak harcayacağı bu gıda gluten kapsamıyor!

-Makûs kolestrolü düşürürken kanserle savaşmaya birebir! İçerisinde skualen maddesi bulundurması ile kanseri önlemeye destekçi oluyor. Aynı zamanda siyabet hastalarının rahatlıkla harcayabileceği bu gıda hiper glisemini önlemede destekçi olmaktadır. 

-Aynı zamanda perhiz listelerini sil baştan yaratacak olan amarant tok yakalama özelliği ile perhiz listelerinde sıklıkla öneri ediliyor zayıflamada destekçi oluyor.