Adet geciktirici hap nasıl kullanılır ne zaman başlanır regli ne kadar geciktirir?
Sağlık Yazıları

Adet geciktirici hap nasıl kullanılır ne zaman başlanır regli ne kadar geciktirir?

Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır? Adet geciktirici ilaçlara ne zaman başlanır? Adet geciktirici ilaçlar regli kaç gün geciktirir? Adet geciktirici ilaçlarla ilgili sorularımızı Eczacı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte adet geciktirici ilaçlarla ilgili bilmeniz gerekenler…

“Hemen hemen her bayanın yaşamlarındaki önemli bir tarihle bu özel periyot zamanı çakışmıştır. Örneğin tatile çıkacaksınız veya düğününüz var ve tam da o tarihe periyot döneminiz denk gelmekte. Bu durumda adet kanamalarını geciktirmek için içinde progesteron hormonu içeren preparat kullanılabilir.

Burada önemli nokta regli tarihinizin olası başlama tarihinden 3 – 4 gün öncesinde ilaca başlanması gerektiğidir. İlaca zamanında başlamaz iseniz gecikme sağlanmayabilir.

ADET GECİKTİRİCİ İLAÇLARDA DOZ AYARI NASIL YAPILIR?

İlacı günde 3 doz halinde 8 saat ara ile ilaç vücuda alınır.ilacın kullanım süresi kişinin erteleme süresine bağlıdır. Yani kişiden kişiye değişir. İlaç sonrası ilk kanama ilacı bıraktıktan 3-4 gün sonrası görülür.

İlaç sonrası ilk periyotta kanama miktarında değişkenlik olabilir bu durum 2. Periyotta düzene girer.

ADET GECİKTİRİ İLAÇLARI KİMLER KULLANAMAZ?

Bu grup ilaçları karaciğer bozukluğu olan bayanlar ile daha önce emboli geçirmiş bayanlara önermiyoruz.bu grup ilaç düzenli ve sıklıkla kullanılacak ilaçlar kategorisinde değildir.ama acil durumda kullanılabilinir.

Bu grup ilaçlar kalıcı hormonal bir probleme ve kısırlığa yol açmaz ama yine de vücudun doğal düzenini bozmamak tabiki en iyisidir.