Acı biber ömrü uzatmaya yardımcı olabilir!
Sağlık Yazıları

Acı biber ömrü uzatmaya yardımcı olabilir!

Acı biberdeki kapsaisin maddesinin antimikrobiyal özellik taşıdığı ve bunun da sağlığa faydalı olduğu biliniyordu. ABD’de yapılan bir araştırma ömrü uzattığını iddia ediyor.

2015’te yapılan çalışmada ise Çinli, İngiliz ve Amerikalı araştırmacılar, 500 bin Çinlinin yeme alışkanlıklarını 7 yıl boyunca izlemişti.
Araştırmada, düzenli olarak baharat ve acı biber tüketen kişilerdeki ölüm oranlarının diğerlerine göre yüzde 14 daha az olduğunu ortaya çıkmıştı.

40232_6.jpg

Araştırmacılar, sonuçları “PLOS ONE” dergisinde yayımlanan çalışma için Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırma Anketi’ni veri tabanını kullanarak, 16 bin kişinin son 23 yıllık anket sonuçlarını analiz etti. Katılımcıları acı biber tüketimlerine göre sınıflandırdı.

40232_1.jpg

Araştırmacılar, acı biber tüketenlerin çoğunlukla erkeklerden, gençlerden, beyaz ırktan, Meksika kökenli Amerikalılar’dan, evlilerden oluştuğunu belirledi.

40232_2.jpg

Acı biber sevenler, aynı zamanda sevmeyenlere oranla daha fazla alkol ve sigara kullanıyor, daha fazla protein ve sebze tüketiyor ve gelir düzeyleri daha düşük.

40232_3.jpg

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Benjamin Littenberg ve ekibi, düzenli olarak acı biber tüketenlerde ölüm riskinin, tüketmeyenlere oranla yüzde 13 daha az olduğunu buldu.

40232_4.jpg

Daha önce yapılan çalışmalar, bibere acılığını veren kapsaisin maddesinin, obeziteyi engelleyen ve sağlıklı kan akışını sağlayan hücresel ve moleküler mekanizmaları harekete geçirdiğini, aynı zamanda bağırsak florasını değiştirip bağışıklık sistemini dolaylı olarak etkileyen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştı.
Littenberg ve ekibi, kapsaisin maddesinin bu özelliklerinin ölüm riskini azaltmada da önemli bir rol oynadığına işaret etti.

40232_5.jpg