‘9-5 mesaisi insanın beden ritmine uygun değil! ’
Sağlık Yazıları

‘9-5 mesaisi insanın beden ritmine uygun değil! ’

İngiliz uyku uzmanı Dr. Paul Kelley göre, insanları 9 ’dan evvel uyanmaya zorlamak bir eziyet. Bu gidişatın stres ve bitkinlik yarattığını öne süren Dr. Kelley, mesai saatleri 10 ’da başlamalı diyor.

“Yatmak talebelerin galibiyetini artıracak”

Uyku noksanlığının dikkat bozukluğu ve uzun süreli hafıza kaybını etkilediği, asaba, endişeye, fevri tavra, kilo almaya, yüksek tansiyona, strese ve zekasal problemlere neden olduğu iddia ediliyor. Bunun özellikle çocukları etkilediğine vurgu yapılıyor.

Dr. Kelley, talebelerin daha uzun zaman yatmasına izin verilmesi takdirde, imtihan neticelerinin yüzde 10 çoğalacağını iddia ediyor.

Analistler daha fazla uykunun gençlerde bilmeyi basitleştirdiği ve tutum bozukluğunu eksilttiğini de söylüyor.

35020_3.jpg

9-5 uygulaması verimi düşürüyor

Bradford ’daki İngiliz Bilim Şenliği ’nde yaptığı açıklamada Dr. Kelley “24 saatlik beden ritmimizi değiştiremeyiz. Muhakkak bir zamanda kalkmayı bilemezsiniz. Bedeniniz güneş ışığına göre ayarlıdır” dedi.

Oxford Üniversitesi de insanların daha az uyku gereksinimi sezdiği 55 yaşına kadar, 9-5 arası olarak tanımlanan mesai saatlerinin hakikatinde verim ve performans düşüklüğüne neden olduğunu belirtti.

35020_1.jpg

Mesai ve mektep saatleri 10 ’da başlamalı

Dr. Kelley cemiyetin iş mesaileri ve mektep saatlerinin başlama zamanlarının değişmesi gerektiğini düşünüyor ve bunun büyük bir cemiyetsel mesele olduğunu söylüyor.

Mesainin başlama saatini ise saat 10 olması gerektiğini belirtiyor. Kelley, “ Çalışanların genelde uyku beceriksizliği problemi vardır. Bu da beden sistemlerinde hasara neden oluyor” diyor.

35020_2.jpg