3d Yazıcılar Uzuv Üretebilecek
Tamamlayıcı Tıp

3d Yazıcılar Uzuv Üretebilecek

Japon bilim insanları 3D yazıcılarla yeni bir yarıyıl başlatmayı tasarlıyor.

Uzuv basılmasını sağlayacak yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını söyleyen bilim adamları çalışmaların muayenehane testlerle 3 sene içerisinde başlayacağını belirttiler. 3D yazıcılarla yapılacak çalışmalarla insanlarda bulunan uzuvları taklit edecek özelliğe sahip olacak. Üretilen uzuvlar bedenle beraber gelişeceği için çocukluktan itibaren suni uzuvlar kullanılabilecek. Özellikle çocuklarda doğuştan gelen kemik ve eşi eksiliklerin rehabilitasyonunda ehemmiyetli bir rol oynayacak.

 

Teknik makinelerin gelişimi için geliştirilen 3D başka bir deyişle 3 ebatlı yazıcılar ehemmiyetli meselelerin çözümüne ışk yakalayacak. İlk misallerin büyük, ağır ve pahalı olduğu bu yazıcılar büyüyen teknoloji ile beraber küçüldü ve maliyetleri ucuzladı. Bilim insanları bu yazıcıları insan uzuvlarının basılması için kullanmayı amaçlıyor.

Aljazeera ’de yer alan habere göre, Tokyo Sağlık Kurumu Ünivertesi ’nden Tsuyoshi Takato önderliğindeki bir takımın, biyomateryal kullanan yeni nesil biyo 3D yazıcılarla uzuv basmayı tasarladıkları açıklandı. Takato ’nun takımı kök hücrelerle proto hüclerini bir arada kullanarak rastgele bir uzvu üretmeyi tasarlıyor. Üretilen uzuv proteinler tarafından geliştirilecek ve insan uzuvlarına eş parçaların yapımı yapılabilecek. Şimdilik test düzeyindeki çalışmaların önümüzdeki senelerde yaşama geçirilmesi tasarlanıyor.