Genel Sağlık

10 adımda tertemiz bir cildiniz olsun!

….

.jpg

ELMAELMA ile cildinizde bahar pakliği yapmaya ne dersiniz? Sizler için, çatlayan dudakları canlandırmak, cildin yağ balansını tertip etmek, sivilceleri süratlice iyileştirmek, kızarıklıkları yok etmek ve daha aşırısı için pratik cilt bakım teklifleri hazırladık!

18560.jpg

Göz etrafı bakımı ile başlayalım

Göz etrafı duyarlıdır, yaş ve mimiklere bağlı olarak buruşukların en yoğun görüldüğü bölgedir ve özel bakım gerektirir. Nebatsal ya da kozmetik cilt bakım maskelerini uygularken, göz etrafına temas ettirmemeye özen gösterin. Gece bakım kremlerinizi; kumpaslı kullanmayı alışkanlık haline getirin.

20326.jpg

Ölü derileriden kurtulma müddeti!

İlkbahar-sonbahar mevsim geçişlerinde ya da çok sıcak ve çok soğuk havalarda cilt yüzeyi kuruyup pul pul dökülmeler alana gelebilir.

Cildinizi hırpalamadan ölü tenleri arınmak için hoşluk mahsulleri satan mağazalardan alacağınız ipek keseleri kullanabilirsiniz.

19106.jpg

Kızarıklıklar kabusunuz olmasın!

Soğuk civardan sıcak havalara geçişlerde ya da sıcak banyo sonrasında cilt yüzeyinde müesseseye ve kaşıntı alana gelebilir. Ciltteki kızarıklığı ve kaşıntıyı gidermek için bir poşet yeşil çay ya da papatya çayını demleyin. Hafif ılındıktan sonra cilt yüzeyine masaj yaparak sürün. 10 dakika bekledikten sonra durulayıp cilt cinsinize uygun kremle nemlendirin.

19241.jpg

Çatlamış dudaklardan kurtuluyourz!

Dudak tenindeki çatlama ve kurumaları gidermek için bal ve toz şeker karışımıyla natürel ve tesirli peeling hazırlayabilirsiniz.

Karışımı; nazik hareketlerle dudaklarınıza uygulayın, 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Yoğun ıslatıcı krem sürün. Ayrıca her diş fırçalamasında nazikçe dudaklarınızı fırçalayıp ölü tenin atılmasını sağlayabilirsiniz.

18020.jpg

Her cilt tipine ayrı nemlendirme

Yağlı, karma, kuru ya da banal… Her cilt cinsinin ıslatılmaya lüzumu vardır, yağlı ciltlerin dahi! Cildinizin gereksinim dinlediği nemi karşılamak için cinsine göre ıslatıcı krem kullanmalısınız. Kuru cilde sahipseniz yağ bazlı ıslatıcıları; yağlı cilde sahipseniz su bazlı ıslatıcıları seçim edebilirsiniz.

20330.jpg

Cildiniz çok mu yağlanıyor?

Yağlı ya da karma cilt cinsine sahipseniz; alın, burun ve yanaklarda fazla yağ salgılanmasından dolayı parlamalar görülebilir.

Cildinizde fazla yağlanmadan kaynaklanan parlamaları kurutucu kâğıtlar sayesinde yok edebilirsiniz.

14755.jpg

Hızlı cilt yenileme

Cilt bakımı yapmak için yeterince zamanınız yoksa pratik bal maskesiyle 10 dakikada cildinizi canlandırabilirsiniz. Göz ve dudak etrafı hariç surat ve boynunuza bal sürüp 10 dakika bekletin. Müddetin sonunda ılık suyla durulayıp kurulayın. Kuru cilde sahipseniz balın içine bir ölçü sızma zeytinyağı ilave edip karıştırın ve cildinize uygulayın. Zeytinyağı; cildinizi beslerken nemlendirir.

21314.jpg

Cilt maskesi uygulaması

Cilt maskelerinden daha tesirli neticeler almak için hafif ısıtılmış havluyu maskenin üzerine örtün, bu sayede maskenin cildin alt tabakalarına nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.